آموزش ثبت های حسابداری

داستان از کجا شروع شد ( آموزش ثبت های حسابداری )

ما در این مقاله میخواهیم با شما در مورد نحوه آموزش ثبت های حسابداری صحبت کنیم. وقتی که فارغ التحصیل رشته حسابداری شدم از او نجایی دنبال کار بودم  به عنوان کمک حسابدار به یک شرکت که کارش حسابداری بود معرفی شدم خب برای مصاحبه خیلی دغدغه و استرس داشتم دنبال جمع اوری اطلاعات حسابداری بودم تا این فاصله بین فارغ التحصیلی و تجربه کاری رو پر کنم بالاخره روز مصاحبه رسید و من دست از پا دراز تر برگشتم و نتوتستم سوال ها و پرسش ها رو جواب بدم من دوباره دوباره  تلاش کردم تا موفق شدم و با نیازی که بین جوانان فارغ التحصیل دیدم مشتاق شدم  تا این مقاله را بوجود بیارم در اینجا با سرفصل های مهم و اولیه ولی کاربردی حسابداری آشنا میشیبم.

اولین سوال هایی که معمولا ما از شرکت کنندگان در مصاحبه میپرسیم هزینه حقوق دستمزد و موجودی کالا و روش محاسبه ارزش افزوده ومعمولا یک یا دو سوال ساده برای محک زدن شما در بین سوال ها میگذاریم ، پس به ما همراه باشید با آموزش ثبت های حسابداری .

آموزش ثبت های حسابداری

ثبت سند ادواری و دائمی موجودی کالا

اولین مورد حساب خرید هست که باید ی سری اطلاعات اولیه نسبت به این موضوع داشت. زمانی که خرید (اعم از کالا و یا دریافت خدمات) انجام میگیره به دو روش  ثبت میکنیم روش ادواری و روش دایمی که روش ادواری یعنی  دوره ای و سالی یکبار که در پایان هر سال محاسبه میشه و روش دایمی یعنی محاسبه به صورت لحظه ای یعنی همیشه در دسترس هست و با مراجعه ساده به سر فصل حسابها میشه دید که چقدر موجودی داریم ولی در روش ادواری موجودی ها طبق شمارش که معمولا سالانه هست مشخص میشه و مناسب برای کسب و کارهای کوچیک و پر اقلام هست.

مثل ابزار فروشی ها و . و در روش دایمی برای شرکت هایی مناسب هست که نیازمند گزارش های آنی هستند و معمولا تعداد کالاهای انها زیاد نیستند. > خرید در اینجا به 2 صورت ثبت میشه :

روش دایمی :

روش ادواری :

موجودی کالا        **

خرید          **

حساب پرداختنی(آقای.)  **                

حساب پرداختنی(آقای.) **                

(متوجه هستید که در روش دایمی موجودی کالا آمده یعنی در آن واحد ،میزان خرید به موجودی اضافه شده و مشخص میشود که الان چقدر موجودی داریم) و در روش دایمی  زمانی که فروش داریم بعداز فروش و خارج شدن کالا باید موجودی را کسر کنیم(ثبت دوم)

روش ادواری :

روش دایمی :

حساب دریافتنی               **

حساب دریافتنی                        **

درآمد فروش  **

درامد فروش **

بهای تمام شده کالای فروش رفته        **

موجودی کالا       **

ثبت سند خرید و فروش به همراه ارزش افزوده:

برای شرکت های صنعتی که تولید دارند باید خرید به موجودی کالا یا هزینه تفکیک شود که قیمت تمام شده کالا به درستی محاسبه شود که به آن بخش هزینه های سربار می گویند.

نکته بعدی که هم در خرید و هم در فروش بارز میباشد ارزش افزوده کالا یا خدمات میباشد  (که به اصطلاح خرید و فروش رسمی میگویند) باید در نظر داشته باشید که برای کالاها چه در فروش و چه در خرید به غیر از آنهایی که معاف هستند 9 درصد مالیات تعلق میگیرد و در پایان هر فصل مبالغ دریافتی و پرداختی تهاتر شده و مابقی یا دریافت میشود یا پرداخت میشود .

ارزش افزوده فروش کالا

ارزش افزوده خرید کالا

حساب دریافتنی/نقد  **

خرید/موجودی کالا    **

فروش               **

ارزش افزوده            **

ارزش افزوده       **

حساب پرداختنی/نقد      **

ارزش افزوده پرداختی بابت خرید – ارزش افزوده دریافتی بابت فروش کالا = مبلغ ارزش افزوده

ثبت سند حقوق و دستمزد

هزینه حقوق و دستمزد که یکی از کلیدی ترین سوال هاست اول توجه شما رو به ثبت آن جلب میکنم

هزینه حقوق و دستمزد (خالص پرداختی)

حق بیمه پرداختی 23%سهم کارفرما        

حساب پرداختنی (مالیات حقوق)

حساب پرداختنی (بیمه پرداختنی 30%)

حساب پرداختنی (حقوق پرداختنی)

حساب دریافتنی (وام و مساعده)

باید توجه داشته باشید که بعد از محاسبه هزینه حقوق در جدول اکسل یا نرم افزار های موجود آنرا به ثبت بالا انتفال می دهیم.

برگشت از فروش کالا باید در نظر بگیرید که هنگام خرید و یا فروش ابتدا آنرا به حساب اشخاص برده و بعد تصفیه آنرا می زنند.

برگشت از فروش :

برگشت از فروش **

ارزش افزوده       **

حساب دریافتنی **

هزینه استهلاک

مرسوم ترین راه محاسبه استهلاک روش خط مستقیم میباشد که به روش زیر محاسبه میشود :

عمر مفید / ارزش اسقاط – قیمت تمام شده = استهلاک خط مستقیم

محاسبه استهلاک:

در هر سازمان و مجموعه ای یکسری تجهیزات و مومات وجود دارد که به مرور  زمان از بین می روند یا اصطلاحا مستهلک می شوند که باید هر ساله در پایان سال مالی بخشی از آن تجهیزات را مستهلک می کنیم که این ارتباط مستقیم با عمر مفید آن دارد.

برای مثال : وقتی یک خودرو برای شرکت خریداری می کنیم به فرض مثال اگر عمر مفید آن ده سال باشد باید در پایان سال یک دهم از مبلغی که خودرو را خریداری کرده ایم را به حساب استهلاک ببریم.

به روشی که در بالا گفته شده (فرمول) می توانید استهلاک را محاسبه کنید.

بعد از محاسبه هزینه اسهلاک را ثبت میکنیم اگر از منظر مالیاتی هم بخواهیم بررسی کنیم ماده 149 را مطالعه کنید.

هزینه استهلاک :

هزینه استهلاک      **

استهلاک انباشته(دارایی.)    **

حتما بخوانید : چگونه مالیات کمتری پرداخت کنیم

پیش دریافت درآمد

پولی که قبل از ارایه کالا و خدمات از مشتریان دریافت میکنیم رو پیش دریافت میگویند که اول به صورت یک بدهی میباشد(ماهیت بستانکار) و با هر مقدار ارایه کالا و خدمات مقداری یا تمام انرا از حساب پیش دریافت به حساب درآمد انتقال میدهیم.

به عنوان مثال قراردادی با شخصی تنظیم میکنیم که برای ارایه خدمات در آینده میباشد که ثبت زیر را می زنیم  و در ادامه با هربار اریه خدمات و یا به صورت کلی آنرا به حساب درآمد منتقل میکنیم.

پیش دریافت :

بانک / اسناد دریافتنی   **

پیش دریافت درآمد        **

انتقال آن به به حساب درآمد :

انتقال پیش دریافت درآمد :

پیش دریافت درآمد        **

درآمد / فروش         **

ارزش  افزوده           **

پیش پرداخت         

پولی که زودتر از موعد مقرر در جهت خرید و هزینه  پرداخت میشود رو پیش پرداخت میگویند .که  یک حسابی مانند حساب دریافتنی میباشد که به مرور زمان و با دریافت کالا و خدمات آن مستهلک میشود . به عنوان مثال پولی جهت بیمه ساختمان پرداخت میکنیم ( ثبت اول ) که  هم میتوانیم به صورت ماهانه و هم به صورت سالانه آنرا به حساب هزینه منتقل کنیم ( ثبت دوم)

پیش پرداخت :

پیش پرداخت   **

بانک / اسناد پرداختنی   **

انتقال آن به حساب هزینه :

انتقال آن به حساب هزینه :

هزینه بیمه       **

ارزش افزوده     **   

پیش پرداخت ( بیمه)     **

مطلب پیشنهادی : ماده 19 قاون مالیات بر ارزش افزوده

نادر حسینی کارشناس مالی شرکت آسان تجارت

accbook   ,** ,حساب ,ثبت ,هزینه ,روش ,    ,**   ,ارزش افزوده ,به حساب ,پیش دریافت ,حساب درآمد انتقال ,چقدر موجودی داریممنبع

معافیت مالیاتی مشاغل سال 97

راههای پرانرژی بودن برای حسابداران

بهترین نرم افزار حسابداری چیست ؟

قانون جدید چک 97

ماده 105 قانون مالیاتهای مستقیم

مفهوم حساب جاری شرکا

تکنیک هایی که اگر بدانید هرگز جریمه نمی شوید

مشخصات

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها

آریا98 واحد گشت دربستی تهران اینجا همه چی هست دانلود برنامه و نرم افزار اندروید,کامپیوتر تک سئو فلزیاب افشار دانلودستان دانلود سریال تاریخی بهترین سایت همه چیز برای تو